wtorek, 19 marca 2019

KONCERT KOLĘD W HISTORYCZNYM MAGISTRACIE
Wpisany przez Agnieszka Zakrzewska
piątek, 19 grudnia 2014 11:36
KONCERT KOLĘD W HISTORYCZNYM MAGISTRACIE.

W czwartek 18 grudnia 2014 r. miejski ratusz gościł ponad 40 artystów – uczniów szkół muzycznych z Przeworska, Jarosławia, Lubaczowa i Przemyśla, którzy przed zaskakująco liczną, bo ponad 120-osobową, publicznością wykonali koncert najpiękniejszych polskich kolęd. To niezwykłe wydarzenie artystyczne patronatem objął Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, który na ręce organizatorów i uczestników skierował okolicznościowy adres z podziękowaniami i świątecznymi życzeniami.

Historyczny magistrat chyba jeszcze nigdy nie zgromadził tylu muzycznych instrumentów. Dźwięki pianina, akordeonu, gitar, wiolonczeli, skrzypiec, fletów, klarnetów, dzwonków rozbrzmiewały daleko poza mury ratusza. Uczniowie i nauczyciele zadbali, by stworzyć radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Zobaczyliśmy orkiestrę w mikołajkowych czapeczkach, skrzypaczki z anielskimi skrzydłami czy flecistki w barokowych żabotach. Zapalone świece, przystrojony kominek w głównej sali dopełniały uroku koncertu. Finałowa kolęda „Wśród nocnej ciszy” wykonana przez orkiestrę, solistki i publiczność wywołała owacje.

Wystąpili uczniowie:

Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Przeworsku
Niepublicznej Szkoły Muzycznej II st. w Przeworsku
Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jarosławiu
Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Lubaczowie
Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu
oraz nauczyciele: Magdalena Betleja, Dorota Machała, Katarzyna Kopacz, Agnieszka Kucab-Weryk, Jacek Pacześniak, Michał Bemben.

Organizatorami Koncertu Kolęd było Przeworskie Towarzystwo Muzyczne, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Przeworsku oraz Urząd Miasta Przeworska.

Fotorelacja.

Wiele zwyczajów przetrwało do naszych czasów. Ubieranie, przystrajanie choinki, pasterka, chodzenie po kolędzie, noszenie szopki przez przebierańców i kolędników. Już dzisiaj wiele popularnych dawniej kolęd i pastorałek zostało zapomnianych, a do tradycji wchodzą następne. Nie zaprzepaśćmy jednak tego, czego dokonali nasi przodkowie, doceńmy ich niełatwą pracę w zbieraniu naszego dorobku artystycznego. Niech w każdym polskim domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia nie zabraknie tak pięknej tradycji - tradycji śpiewania kolęd i pastorałek.

„Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp,
Tam ludzie dobre serca mają,
Bo ludzie źli, ach wierzaj mi,
Ci nigdy nie śpiewają...”