wtorek, 19 marca 2019

UROCZYSTOŚCI KU CZCI ŚWIĘTEGO ANTONIEGO Z PADWY
Wpisany przez Agnieszka Zakrzewska
poniedziałek, 15 czerwca 2015 09:30
UROCZYSTOŚCI KU CZCI ŚWIĘTEGO ANTONIEGO Z PADWY.

13 czerwca 2015 r. w Przeworsku, w dzień odpustu ku czci Świętego Antoniego miały miejsce główne uroczystości związane z obchodami 550-lecia obecności oo. Bernardynów w naszym mieście. Podczas mszy odpustowej, z udziałem abp Piotra Herkulana Malczuka OFM – ordynariusza diecezji kijowsko-żytomierskiej na Ukrainie, prowincjała oo. bernardynów o. Jarosława Kani i opata cystersów z Wąchocka o. Eugeniusza Augustyna, dokonano poświęcenia odnowionej kaplicy św. Antoniego.

Na zakończenie mszy Przewodniczący Rady Miasta Przeworska Tomasz Kojder odczytał uchwałę nr VII/38/2015 Rady Miasta Przeworska z dnia 26 marca 2015 r. w sprawie wyrażenia woli ustanowienia Świętego Antoniego z Padwy patronem miasta Przeworska, wcześniej wyrażając przekonanie, że św. Antoni otoczy Przeworsk wyjątkową opieką i troską. Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel stwierdził, że trudno o lepszego patrona, który od wieków jest najbardziej znany i ceniony w świecie oraz w naszym mieście. Zaznaczył - „…ustanowienie patronem miasta św. Antoniego z Padwy, jest dla mieszkańców, jak również wszystkich osób związanych z Przeworskiem, wielką nobilitacją i honorem. Akt ten pozostawi zapewne dla przyszłych pokoleń niezatarty ślad żywego kultu św. Antoniego, wpisując się tym samym w historię miasta”.

Burmistrz, dodał także, że przy zachowaniu procedur kanonicznych przygotowany został wniosek do Jego Ekscelencji Arcybiskupa ks. Józefa Michalika, dokumentujący wielowiekowy kult św. Antoniego w naszym mieście, a 28 maja br. wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Przeworska, komplet dokumentacji przekazał na ręce J.E. księdza Arcybiskupa, z prośbą o podjęcie dalszych czynności w Stolicy Apostolskiej.

W historycznym wydarzeniu uczestniczyli m.in. inicjatorzy ustanowienia patronem Przeworska św. Antoniego, Radni Miasta Przeworska, Starosta Przeworski i Wójt Gminy Przeworsk.