wtorek, 21 listopada 2017

SZLAKIEM TRANSGRANICZNYCH RZEMIEŚLNIKÓW
SZLAKIEM TRANSGRANICZNYCH RZEMIEŚLNIKÓW.

Urząd Miasta Przeworska rozpoczyna proces rekrutacji na warsztaty tkackie i warsztaty farbowania tkanin w ramach mikroprojektu „Szlakiem Transgranicznych Rzemieślników” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 -2020.

Rekrutacja na warsztaty tkackie odbywać się będzie od dnia 25.09.2017 r. do dnia 04.10.2017 r.

Nabór na warsztaty farbowania zostanie ogłoszony na dwa miesiące przed rozpoczęciem warsztatów.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób zainteresowanych tkactwem, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie tkactwa lub po prostu pragną poznać kulturę, historię i ginące zawody naszych przodków.

W ciągu kilku dni uczestnicy warsztatów poznają historię tkactwa i surowców używanych w dziedzinie tkactwa oraz różnorodne techniki tkackie. Każdy uczestnik będzie mógł opanować techniki przy pomocy rozmaitych narzędzi i technik. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Program warsztatów obejmuje wprowadzenie do tkania, tkanie na bardku, tkanie na krosnach pionowych z półnicielnicą i bardem, wzory osnowowe z wykorzystaniem tabliczek tkackich, tkanie na krosnach poziomych z dwoma i czterema nicielnicami, tkanie gobelinów i inne techniki artystyczne.

Rodzaj warsztatów

Planowany termin warsztatów

Liczba godzin warsztatowych

Liczba uczestników warsztatów

Krótki opis warsztatów

Warsztaty tkackie

Październik –listopad 2017 r

(po 12 godzin

na grupę)

2 grupy po 8 osób

Praktyczne zajęcia w zakresie: tkanie na Bardku, tkanie na krosnach pionowych z półnicielnicą i bardem, wzory osnowowe z wykorzystaniem tabliczek tkackich, tkanie na krosnach poziomych
z dwoma i czterema nicielnicami, tkanie gobelinów i inne techniki artystyczne.

Warsztaty farbowania tkanin

Kwiecień/maj 2018 r.

6 godzin (po 3 godziny na grupę)

2 grupy po 8 osób

Praktyczne zajęcia w zakresie farbowania tkanin.

Dokładne terminy oraz lokalizacja warsztatów tkackich i farbowania tkanin zostaną podane do wiadomości uczestników po przeprowadzonej rekrutacji i będą uzależnione od przesłanych formularzy uczestników. Zaplanowano, iż warsztaty odbywać się mogą w Przeworsku i Świdniku (Słowacja) w soboty i niedziele. Kryteria rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach znajdują się
w regulaminie.

Formularze zgłoszeniowe do udziału w warsztatach można składać osobiście lub wysłać w formie elektronicznej (skan) na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Szczegóły dotyczące warsztatów zawarte są w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w warsztatach tkackich i warsztatach farbowania. Informację można uzyskać również w biurze projektu, w Referacie Rozwoju Miasta ul. Jagiellońska 10, pok. 222, tel. 16 648 78 44 wew. 132.

Do pobrania:

Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel podpisał, w ramach Programu Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 – 2020, umowę o dofinansowanie projektu "Szlakiem transgranicznych rzemieślników". Wniosek został złożony w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska z siedzibą w Rzeszowie.

Tytuł projektu jest znamienny, zwłaszcza dla mieszkańców znających historię Przeworska. W XV w. rzemieślnicy nadawali ton życiu miasta, a wytwarzane przez nich towary zaspokajały nie tylko lokalne potrzeby, były również znane nawet w odległych krajach. W Przeworsku najliczniejszą organizacją zawodową był cech tkaczy płócienników i to właśnie poznanie tradycji tkactwa zakłada opracowany projekt. W XVII i XVIII w. cech tkaczy, uznane już wówczas swoje wyroby sprzedawał w całej Polsce i na Litwie. Eksport do innych krajów Europy odbywał się drogą morska poprzez port w Gdańsku. Do dziś, w związku z ówczesnym zagęszczeniem warsztatów tkackich, jedna z przeworskich ulic nosi nazwę Tkacka.

Przygotowany bezkosztowo i we własnym zakresie projekt ma charakter transgraniczny. Liderem jest Gmina Miejska Przeworsk, natomiast rolę Partnera pełnić będzie Agencja Rozwoju Regionalnego ze Svidnika. W ramach mikroprojektu planuje się m.in. opracowanie analizy potencjału historyczno – kulturowego pogranicza, jako bazy utworzenia nowego transgranicznego szlaku turystycznego „Śladami tkaczy” i jego marki, warsztaty tkackie oraz warsztaty farbowania tkanin. Wyroby wykonane podczas warsztatów będą prezentowane na imprezie plenerowej „Majówka utkana słońcem”. W ramach projektu zakupione zostaną również materiały oraz wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia warsztatów (krosna tkackie, ramy gobelinowe, tkaniny, barwniki). Mikroprojekt realizowany będzie w okresie od czerwca 2017 r. do maja 2018 r. Realizacja mikroprojektu jest częścią większego zamierzenia, jakim jest stworzenie w przyszłości wspólnego transgranicznego szlaku turystycznego.

Projekt został oszacowany na 55 768,81 EURO (ok. 242 594,37 zł), w tym tylko 10% kwoty pochodzić będzie z miejskiej kasy (ok. 24 259,44 zł). Uzasadniając celowość projektu, Burmistrz Przeworska zaznaczył, że dla lokalnej społeczności równie ważne są inicjatywy wpływające na integrację mieszkańców, przypominanie tradycji kulturowych i historii miasta.