sobota, 23 września 2017

XXXVII PRZEMYSKA PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ
Wpisany przez Agnieszka Zakrzewska
czwartek, 06 lipca 2017 12:41
XXXVII PRZEMYSKA PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ .

6 lipca 2017 r. wyruszyła z Przeworska XXXVII Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Jej tegoroczne hasło brzmi: „IDŹCIE I GŁOŚCIE EWANGELIĘ”. Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą podczas uroczystej mszy św. o godz. 6.00 w Bazylice p.w. Ducha Świętego. Sprzyjająca pogoda i słońce na niebie zachęciło pielgrzymów do rozpoczęcia 320-kilometrowego marszu. Po zakończonej mszy wszystkich uczestników grupy św. Rafała Kalinowskiego pożegnał Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel oraz jego zastępca Wojciech Superson.

Co roku na Jasną Górę pielgrzymuje pieszo ponad 250 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. Wierni z Archidiecezji Przemyskiej wędrują nie tylko z Przeworska, ale także z Łańcuta, Przemyśla, Jarosławia, Brzozowa, Krosna i Leżajska. Pierwsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z diecezji przemyskiej w 1978 r., a jej centrum organizacyjnym i miejscem wyjścia był Rzeszów. Natomiast w 1981 r., w Przemyślu – stolicy diecezji - uformowała się nowa grupa zwana Przemyską. Trzy lata później uformowano Pielgrzymkę Stalowowolską. Pomimo nazw nawiązujących do poszczególnych miast, wszystkie te pielgrzymki miały charakter ogólnodiecezjalny. Wskutek reorganizacji sieci diecezjalnej w Polsce w 1992 r., terytorium diecezji przemyskiej znacznie się zmniejszyło na rzecz nowo powstającej diecezji rzeszowskiej i zmieniającej swe granice diecezji sandomierskiej. Doprowadziło to do zmiany głównego ośrodka każdej z wymienionych pielgrzymek i podziału na oddzielne diecezje, co automatycznie przesądziło o ich przynależności. Od tego momentu Pielgrzymka Rzeszowska stanowi pielgrzymkę diecezji rzeszowskiej, a Stalowowolska – diecezji sandomierskiej. W archidiecezji przemyskiej pozostała tylko jedna pielgrzymka, zwana przemyską.