niedziela, 19 sierpnia 2018

WIWAT MAJ! TRZECI MAJ!
czwartek, 03 maja 2018 00:00
WIWAT MAJ! TRZECI MAJ!.

„ … dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic
z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy i;
tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy … „ – Preambuła Konstytucji 3 Maja 1971 r.

Od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Barbary - oo. Bernardynów rozpoczęły się czwartkowe uroczystości, w których uczestniczyły władze miasta i powiatu, dyrektorzy, kierownicy i prezesi instytucji oraz spółek miasta i powiatu, poczty sztandarowe, a także zaproszeni goście.

Mszy przewodniczył o. Izajasz Styczyński, gwardian klasztoru oo. Bernardynów, a koncelebrowali ją proboszczowie przeworskich parafii ks. Tadeusz Gramatyka i ks. Jan Miazga. Uroczysty charakter eucharystii został podkreślony udziałem Chóru Parafialnego Św. Barbary i Orkiestry Dętej Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku.

Przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji, Burmistrz Przeworska Leszek Kisiel w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił znaczenie Święta Narodowego Trzeciego Maja dla wszystkich Polaków. Przed tablicą pamiątkową złożyli kwiaty m.in. Burmistrz Miasta Przeworska wraz z zastępcą, Rada Miasta Przeworska oraz Zarząd Powiatu Przeworskiego, delegacje jednostek miejskich i powiatowych oraz lokalnych organizacji.

Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).