poniedziałek, 22 października 2018

Wpisany przez Wojciech Pieniążek
poniedziałek, 16 lipca 2018 14:24
ZAPOMNIANE RĘKODZIEŁA POGRANICZA ORAZ OCHRONA I ROZWÓJ WALORÓW PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWYCH POGRANICZA .

Podczas spotkania w Stowarzyszeniu Euroregion Karpacki Polska, 4 lipca w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie 9 spośród 33 zatwierdzonych do realizacji mikroprojektów w ramach drugiego naboru wniosków Programu Interreg V-A Polska-Słowacja. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się również dwa projekty przygotowane przez Urząd Miasta Przeworska: „Zapomniane rękodzieła pogranicza”, we współpracy z naszym partnerem Agencją Rozwoju Regionalnego w Svidniku oraz „Ochrona i rozwój walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza”. Umowy podpisał zastępca Burmistrza Miasta Przeworska Wojciech Superson wraz ze Skarbnikiem Miasta Dorotą Jarosz.

W ramach projektu „Zapomniane rękodzieło pogranicza” zaplanowano opracowanie koncepcji funkcjonowania Centrum Tkackiego w Przeworsku, warsztaty tkackie i rękodzielnicze oraz jarmark rzemiosła. Jest to kolejna wspólna inicjatywa partnerska Gminy Miejskiej Przeworsk i Agencji Rozwoju Regionalnego w Svidniku na Słowacji, kontynuacja wcześniej realizowanego projektu „Szlakiem transgranicznych rzemieślników”. Dotychczasowa współpraca z partnerem słowackim i wspólne działania, w tym zrealizowane warsztaty tkackie spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Przeworska.

Drugi projekt „Ochrona i rozwój walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza” zakłada analizę potencjału przyrodniczo-krajobrazowego pogranicza, utworzenie folderu wizerunkowego i strony www, utworzenie Izby Przyrodniczej oraz przeprowadzenie działań edukacyjnych i pokazowych, zrealizowanie pleneru fotograficznego i malarskiego, warsztaty wyjazdowe szkolące liderów, konkurs przyrodniczy oraz otwartą konferencję przyrodniczą z rozdaniem nagród.

Oba projekty będą finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020.