poniedziałek, 21 stycznia 2019

WYKŁAD "PRZYWILEJE DLA MIASTA PRZEWORSKA XV-XVIII W."
Wpisany przez Wojciech Pieniążek
poniedziałek, 17 grudnia 2018 12:28
WYKŁAD "PRZYWILEJE DLA MIASTA PRZEWORSKA XV-XVIII W.".

Wyjątkowo miłe i bardzo ciekawe było ostatnie w tym roku spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przeworsku. W środę wieczorem 12 grudnia 2018 r. słuchacze uniwersytetu mieli okazję spotkać się z Burmistrzem Miasta Przeworska Leszkiem Kisielem oraz autorką opracowania publikacji „Dokumenty historyczne dla miasta Przeworska Małgorzatą Wołoszyn.

Burmistrz, jako inicjator i mecenas publikacji, w ciepłych słowach przywitał zebranych. Przedstawił przy tym swoje motywacje do wydania publikacji najstarszych ocalałych dokumentów dotyczących przywilejów miasta Przeworska. Następnie Małgorzata Wołoszyn jako prowadząca wykład „Przywileje dla miasta Przeworska XV - XVIII w.” zapoznała słuchaczy z niezwykłą historią zachowanych dokumentów. Ich unikalną wartością, trudną i żmudną pracą nad ich badaniem, opracowaniem, tłumaczeniem i konserwacją. Niezwykle miłym akcentem tego spotkania było podarowanie przez burmistrza każdemu uczestnikowi spotkania prezentowanej publikacji. Bardzo interesujący wykład na długo pozostanie w pamięci słuchaczy, a upominek w postaci książki stanowić będzie cenny nabytek w ich domowych księgozbiorach.

Henryk Prochowski