poniedziałek, 9 grudnia 2019

PRZEWORSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA 2019 R.
Wpisany przez Wojciech Pieniążek
wtorek, 12 listopada 2019 11:02
PRZEWORSKIE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - 11 LISTOPADA 2019 R..

To już 101. rok możemy cieszyć się z niepodległości naszej Ojczyzny. By uczcić kolejną piękną i podniosłą rocznicę przeworszczanie zgromadzili się na wspólnym świętowaniu. W uroczystości uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Marek Rząsa, władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele przeworskiej służby zdrowia, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej, poczty sztandarowe jednostek organizacyjnych, szkół, stowarzyszeń i organizacji działających w Przeworsku.

W Bazylice Kolegiackiej pw. Ducha Świętego odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, podczas której kadeci VII Turnusu Szkoleniowego klas służb mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku wypowiedzieli uroczyste słowa roty ślubowania: „Ja kadet Klasy Mundurowej ślubuję: służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej. Bronić Jej niepodległości i granic. Honoru kadeta strzec. Symboli narodowych bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, starań wszelkich nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Jak co roku Eucharystię uświetnił udział Orkiestry Dętej Miejskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Tadeusza Zaręby oraz Chóru Męskiego „Echo”.

Kolejna część obchodów miała miejsce na przeworskim rynku, przed tablicą upamiętniającą „Cud nad Wisłą” umiejscowioną na ratuszu. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel. W przemówieniu podkreślił wagę wartości narodowych takich jak biało-czerwona flaga, wolność, język, zwracając uwagę na to, że mimo teraźniejszej oczywistości ich obecności, nie zawsze były dostępne. Zaznaczył wielką potrzebę patriotycznej postawy: „Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.” Wyrazem wdzięczności dla walczących o wolność Ojczyzny była ceremonia złożenia kwiatów. Zebrani mieli możliwość wysłuchania pieśni patriotycznych w pięknym i emocjonalnym wykonaniu Aleksandry Wajdy – młodej utalentowanej wokalistki z naszego miasta. Następnie zaproszeni goście przeszli przed tablicę upamiętniającą generała Jana Władysława Chmurowicza, gdzie również złożono wiązanki. W asyście orkiestry, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przeszli przed Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe, gdzie zakończono uroczystości.