czwartek, 3 grudnia 2020
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt

DWORZEC NIE BYLE JAKI PDF  Array Drukuj Array  Email
DWORZEC NIE BYLE JAKI.

Choć zima siarczysta, przeworscy włodarze już myślą o mającej ruszyć na wiosnę modernizacji dworca PKP. We czwartek 28 stycznia br. w dworcowej poczekalni spotkali się wszyscy zainteresowani sprawą: Burmistrz Miasta Przeworska Janusz Magoń, przedstawiciele KPK S.A., Biura Projektowego ARCONEL, Podkarpackiego Zarządu Przewozów regionalnych w Rzeszowie, PKP Intercity, Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei oraz Regionu Administrowania i Utrzymania Nieruchomości w Rzeszowie.

Modernizacja budynku PKP w naszym mieście została ujęta w projekcie planu robót inwestycyjnych na lata 2010-2012 z udziałem środków budżetowych. PKP S.A. na remont dworca przewiduje  ok. 3,3 mln zł – przekazała Halina Kurtyka – Dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomości PKP w Krakowie. Wykonawcą dokumentacji jest lubelskie Biuro Projektowe ARCONEL Sp. z o.o. Zakończenie prac projektowych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń planowane jest w maju 2010 r., rozpoczęcie prac budowlanych na wiosnę 2010 r., natomiast ich zakończenie na wiosnę 2012 r.

Planowany zakres robót to m. in.: dostosowanie dworca do osób niepełnosprawnych, wykonanie zewnętrznego i wewnętrznego monitoringu budynku stacyjnego, wymiana okien i drzwi, wykonanie instalacji kolektorów słonecznych, tynków wewnętrznych ścian i stropów wraz ze szpachlowaniem i malowaniem. Podczas spotkanie zostało ustalone zagospodarowanie budynku dworca. Będą się tutaj znajdowały kasy biletowe, automaty kasowe, poczekalnia i sanitariaty, punkt informacyjny i medyczny, kawiarenka internetowa, sklepy, biura Służby Ochrony Kolei. Znajdzie się tu także miejsce na siedzibę Związku Emerytów PKP. Samorząd wraz z PKP na I piętrze dworcowego budynku zaplanował utworzenie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży. To kolejna oferta miasta dla dzieci w zakresie spędzania wolnego czasu. – podkreśla zastępca burmistrza Leszek Kisiel.

PKP wraz z miastem zagospodaruje także teren wokół budynku stacyjnego. Kostką brukową ułożony zostanie chodnik i miejsca parkingowe dla ok. 100 pojazdów. Uwzględnione zostaną także miejsca dla samochodów osób niepełnosprawnych. Na przydworcowym skwerze odremontowana zostanie zabytkowa już lokomotywa, a zieleń wzbogaci się o nowe nasadzenia. Dworzec PKP w Przeworsku oraz jego najbliższe otoczenie, ma szansę w stosunkowo niedługim czasie stać się prawdziwą wizytówką miasta.

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt