piątek, 15 stycznia 2021
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt

KONGRES 20-LECIA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO PDF  Array Drukuj Array  Email
KONGRES 20-LECIA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO.

Ponad 1200 wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków oraz innych samorządowców wzięło udział w kongresie organizowanym 8 i 9 marca. Data jest nieprzypadkowa, gdyż dokładnie 20 lat temu uchwalono pierwszą ustawę dotyczącą samorządu terytorialnego w Polsce. Jednak sam kongres to nie tylko obchody tego jubileuszu, to także ocena dwóch dekad działania samorządu oraz przygotowanie planów na kolejne lata jego działalności. Na kongresie Przeworsk reprezentowała przewodnicząca Rady Miasta Maria Dubrawska-Lichtarska oraz Sekretarz Miasta Maciej Karasiński.

Podczas poniedziałkowej uroczystej inauguracji Kongresu z samorządowcami spotkał się prezydent Lech Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a gościem honorowym był były premier Tadeusz Mazowiecki.

Na spotkaniach panelowych samorządowcy postulowali w deklaracji, aby przywrócono zasadę rekompensowania z budżetu państwa dochodów utraconych w wyniku uchwalania przez sejm ulg podatkowych oraz wprowadzenia udziału samorządów w podatku VAT. Kolejnym finansowym postulatem jest zwiększenie samodzielności gmin w ustalaniu lokalnych podatków. Samorządowcy proponują w deklaracji powiązanie podatku od nieruchomości z ich wartością. Teraz podatki są ustalane centralnie, a podatek od nieruchomości płacony jest od powierzchni mieszkania.

Samorządy około 30 proc. swoich środków przekazują na utrzymanie oświaty, dlatego domagają się określenia standardów realizacji zadań oświatowych, dzięki którym będzie można rzetelnie obliczyć subwencje oświatową. Dotychczas środki na oświatę są wyznaczane przez ministra finansów i dzielone według ustalonego algorytmu. Debatowano także na temat relacji między zarządami, a radami samorządowymi, dyskutowano także o e-administracji, oświacie oraz ochronie środowiska i infrastrukturze.

Po raz pierwszy przy okazji kongresu odbyło się Samorządowe Forum Kobiet, w którym wzięło udział kilkadziesiąt pań piastujących funkcje w samorządach. Uczestniczki Forum zwróciły uwagę na zbyt małą reprezentację kobiet we władzach samorządów. Zaapelowały do wszystkich kobiet o to, aby kandydowały w wyborach, a do komitetów wyborczych, aby zapraszały na swoje listy kobiety.

Więcej informacji.

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt