poniedziałek, 17 grudnia 2018

UROCZYSTOŚCI W NOWOSIELCACH PDF  Array Drukuj Array  Email
UROCZYSTOŚCI W NOWOSIELCACH.

29 czerwca 2011, na zaproszenie Wójta Gminy Przeworsk Edwarda Paczki, władze miasta: burmistrz Przeworska Maria Dubrawska - Lichtarska, zastępca burmistrza Dariusz Łapa oraz Przewodniczący Rady Miasta Przeworska Andrzej Rozpotyński, uczestniczyły w uroczystościach związanych z 75. rocznicą poświęcenia Kopca Michała Pyrza w Nowosielcach.

W zabytkowym drewnianym kościele p.w. Św. Marii Magdaleny odprawiono uroczystą Mszę św. z udziałem ks. bp. Adama Szala, Proboszcza Parafii p.w. Ducha św. w Przeworsku Stanisława Szałankiewicza i Proboszcza Parafii Nowosielce Piotra Walasza. Po złożeniu kwiatów przy Kopcu Michała Pyrza została oddana salwa honorowa z armaty. Wydarzeniu towarzyszył także występ artystyczny uczniów Zespołu Szkół w Nowosielcach oraz Orkiestry Dętej z Tryńczy.

Michał Pyrz (1924-1936) - wójt Nowosielec. Od 9 do 11 czerwca 1624 skutecznie przewodził obroną wsi przed tatarską hordą. W 1624 r. okolice kościoła stanowiły fortecę, podczas najazdu Tatarów. Po bohaterskiej obronie zorganizowanej przez wójta – Michała Pyrza, udało się rozbić czambuł tatarski, uratować kościół i całą miejscowość. Na cześć tych wydarzeń, w wyniku starań miejscowego działacza – Tadeusza Opioły, 29.VI.1936 r. odbyło się uroczyste poświęcenie kopca na cześć Michała Pyrza. W uroczystości uczestniczyli m.in. Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych – Edward Rydz Śmigły, biskup lwowski Franciszek Barda a także 150 tys. chłopów z całej Polski.  Po mszy św. gen. Rydz-Śmigły z trybuny przyjmował defiladę wojska i zebranych chłopów. W wyniku antysanacyjnych wystąpień głoszonych przez zwolenników Stronnictwa Ludowego defiladę przerwano a sam generał opuścił Nowosielce. Była to jedna z największych i najważniejszych uroczystości chłopskich w Polsce międzywojennej.