czwartek, 3 grudnia 2020
Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt

PRZY POWSTAŃCZEJ MOGILE PDF  Array Drukuj Array  Email
PRZY POWSTAŃCZEJ MOGILE.

Hej strzelcy wraz nad nami Orzeł Biały -  22 stycznia br. słowa tej właśnie pieśni rozbmiewały przy Krzyżu Harcerskim. Mimo siarczystego mrozu harcerze przeworskiego hufca ZHP, burmistrz Janusz Magoń i mieszkańcy miasta złożyli kwiaty na mogile Powstańców Styczniowych. Zaprezentowana została także inscenizacja historyczna, inspirowana wierszem sokolego poety Antoniego Bogusławskiego pt. ”Krzyż powstańczy”.

Troje stanęło na niebieskim progu
Żołnierski żywot niosąc Panu Bogu
W krwawą purpurę jak w sztandar spowity
Czwarty półżywy ranami okryty
Poszedł w kopalniach skalistych Sybiru
moskiewskich orłów drapieżnego skwiru
słuchać i grzbietem pod knutami krwawić
aż wrócił aby braciom krzyż postawić

W czasach socjalizmu takie manifestacje były zakazane. Harcerze kilka lat temu przywrócili zimowe spotkania przy powstańczej mogile. Jednak w takiej barwnej, dynamicznej, pełnej efektów oprawie dopiero po raz drugi. Zimowa rekonstrukcja jest kontynuacją wcześniejszej, przedwojennej jeszcze tradycji. – Przy tej mogile spotykali się mieszkańcy miasta w każdą rocznicę Powstania Styczniowego – mówi Agnieszka Bernacka, jedna z organizatorek spektaklu.

Rekonstrukcja poprzedziła apel poległych. Harcerze i zaproszeni goście, którzy wcielali się w postacie powstańców przechodzili pod szpalerem skrzyżowanych szabli, palili znicze i ustawiali w śniegu proporczyki z nazwiskami bohaterów. By pamięć o nich została utrwalona, burmistrz zobowiązał się do ufundowania przez miasto tabliczki na krzyż z nazwiskami powstańców.

Więcej zdjęć w galerii.

Strona głównaAktualnościDEKLARACJA DOSTĘPNOŚCIBIPKontakt